چاپ دیجیتال چیست؟ مزایا و انواع چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ افست   چاپ دیجیتال   چاپ لارج فرمت   چاپخانه   چاپ  

چاپ دیجیتال بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر دستگاه چاپ و جوهر یا تونر، تجهیزات دیگری مورد نیاز نیست. هزینه ممکن است بسته به کیفیت جوهر، پیچیدگی دستگاه و نوع بستر متفاوت باشد. با این حال، در مقایسه با سایر روش ها، چاپ دیجیتال معمولاً هزینه کمتری دارد.

چاپ دیجیتال شامل انتقال تصویر دیجیتالی به سطح است. این کار را می توان با ابزارهای مختلف، از یک دستگاه کپی ساده چاپگر تا دستگاه های پیچیده چاپ روگاتور مانند آنچه شما مجلات چاپ کاتالوگ را مشاهده می کنید، انجام داد. چاپ دیجیتال (یا پرس دیجیتال) با ارسال قطرات جوهر از یک دستگاه چاپ به یک سطح انتخاب شده در الگویی متناسب با یک تصویر از پیش تعیین شده کار می کند. فایلهای حاوی تصاویر مختلف مستقیماً به دستگاه چاپ می روند و آنها را به سطحی منتقل می کنند که از کاغذ و مقوا تا پارچه و پلاستیک متفاوت است. حتی اگر تحول دیجیتال نیاز به کاغذ بازی را کاهش دهد، چاپ دیجیتال هنوز بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است.

 

چاپ دیجیتال

دیجیتال پرینت

مزایای چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال مزایای مختلفی دارد. در اینجا برخی از برجسته ترین موارد ذکر شده است:

 • کیفیت: حتی اگر انواع چاپ دیگر، مانند افست و صفحه نمایش، می توانند کیفیت خوبی تولید کنند، چاپ دیجیتال نتایج چشمگیری را ارائه می دهد. بر خلاف برخی روش های دیگر، کیفیت محصول اول همان محصول قبلی است.
 • سرعت: فرآیند چاپ دیجیتال شامل انتقال مستقیم جوهر به بستر است، به همین دلیل بسیار سریعتر از سایر گزینه های چاپ است. در صورت عدم نیاز به حجم بسیار زیاد، چاپ دیجیتال سریعترین فرآیند است برای مثال تولید یک بروشور تبلیغاتی.
 • هزینه: چاپ دیجیتال بسیار مقرون به صرفه است. علاوه بر دستگاه چاپ و جوهر یا تونر، تجهیزات دیگری مورد نیاز نیست. هزینه ممکن است بسته به کیفیت جوهر، پیچیدگی دستگاه و نوع بستر متفاوت باشد. با این حال، در مقایسه با سایر روش ها، چاپ دیجیتال معمولاً هزینه کمتری دارد.
 • انعطاف پذیری: وقتی صحبت از شخصی سازی محصول نهایی یک پروژه چاپی می شود، چاپ دیجیتال سریع و انعطاف پذیر است. تمام کاری که شما باید انجام دهید تنظیم فایل دیجیتال است و دستگاه متن یا تصویر مورد نظر را چاپ می کند. به همین دلیل چاپ دیجیتال یک روش ترجیحی برای کارهای چاپ ناپایدار است.
 • سادگی: چاپ دیجیتال شامل فشردن چند دکمه و گرفتن نتیجه در عرض چند ثانیه است. برای انجام کار به مهارت و دانش خاصی احتیاج ندارد. روند کار کاملاً خودکار است.
 • پایداری: چاپ دیجیتال جوهر افشان میزان زباله را کاهش می دهد زیرا فقط جوهر را به قطعات چاپ می کند. برخلاف چاپ افست، هیچ تمیزکاری تجهیزات لازم نیست.
 • انتخاب مواد: از آنجا که چاپ دیجیتال ارتباط مستقیمی با سطح ندارد، انتخاب مواد چاپی مختلف از پلاستیک گرفته تا پارچه های ظریف امکان پذیر است.
 • قابل حمل: می توانید تصاویر خود را بر روی هارد دیسک یا cloud ذخیره کرده و در صورت لزوم آنها را چاپ کنید. با استفاده از سایر روش های چاپ، چاپ عمده به راحتی و ارزان تر است، بنابراین فضای ذخیره سازی را اشغال می کنید.
 • پتانسیل بالا: مزایای بیشمار چاپ دیجیتال آن را به عنوان یک موضوع تحقیق و توسعه مستمر قرار داده و بنابراین تجربه کاربر را بهبود می بخشد و حداکثر قابلیت ها را می دهد.

به طور کلی، چاپ دیجیتال ارزان تر، آسان تر و انعطاف پذیرتر از سایر روش های چاپ است. به همین دلیل محبوبیت جهانی پیدا کرد و جایگزین گزینه های قدیمی و پیچیده تری شد.

 

چاپ اکوسالونت

پرینت اکوسالونت

چاپ دیجیتال در مقابل چاپ افست: تفاوت چیست؟

در حالی که چاپ دیجیتال بسیار سودمند است، روشهای دیگری هنوز استفاده می شوند. یکی از آنها چاپ افست است. چاپ افست (یا پرس افست) یک روش چاپ سنتی است. از صفحات چاپی، پتوهای لاستیکی و جوهر استفاده می کند. صفحات آلومینیوم یک تصویر را روی پتو لاستیکی منتقل می کنند، که به نوبه خود روی یک ورق کاغذ می غلتد و یک چاپ باقی می ماند. چاپ افست معمولاً در مواردی که به مقدار زیادی نیاز باشد، استفاده می شود. پس از راه اندازی، روند کار سریع و دقیق است.

 

مزایای چاپ افست:

 • کیفیت تصویر بهتر (با این وجود تجهیزات پیشرفته چاپ دیجیتال امروزی می توانند با کیفیت مطابقت داشته باشند.)
 • دقت و تعادل رنگ بهتر است.
 • مقرون به صرفه برای مشاغل تجاری با حجم بالا می باشد.
 • رنگ های اضافی را می توان از طریق جوهر مانند فلزات مانند نقره و طلا اضافه کرد.

 

معایب چاپ افست:

 • هزینه های زیاد برای کارهای کم و متوسط
 • یک فرآیند طولانی
 • عدم انعطاف پذیری (در صورت اشتباه تایپی یا خطا، کل گروه خراب است)

در بعضی موارد، چاپ افست می تواند انتخاب مناسب تری برای کارهای چاپی با حجم بالا و بدون مهلت محدود باشد. با این حال، نوع چاپ به نیازهای خاص کارمندان و مشتریان شما بستگی دارد.

 

چاپ دیجیتال در مقابل چاپ صفحه: کدام یک بهتر است؟

چاپ صفحه شامل استفاده از استنسیل (یا “صفحه”) برای اعمال لایه های جوهر بر روی یک سطح، یک بار. صفحه ها معمولاً از مواد متخلخل مانند مش ساخته می شوند. استنسیل های دارای تصویر بر روی بستر قرار می گیرند، و سپس یک چاپگر جوهر را روی صفحه فشار می دهد تا تصویر را از طریق صفحه به سطح فشار دهد. هر رنگ به یک صفحه نمایش جداگانه نیاز دارد. چاپ روی صفحه فشار وارد نمی کند. به همین دلیل است که اغلب برای چاپ روی لایه های ظریف مانند بادکنک یا پارچه های نازک استفاده می شود.

 

چاپ رول افست

پرینت رول

 

چاپ دیجیتال چیست؟

به طور کلی چاپ دیجیتال یک روش‌ تبدیل تصاویر دیجیتال به سطوح چاپی است. چاپ دیجیتال معمولا شامل چاپ حرفه ای در تیراژهای پائین توسط نشر رومیزی و دیگر منابع دیجیتال است که توسط چاپگرهای لیزی و چاپگرهای لارج فرمت و یا جوهرافشان حرفه ای انجام می‌شود. با توجه به این که چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای چاپ هر صفحه در مقایسه با روشهای سنتی مثل افست است ولی این قیمت بالاتر معمولا با صرفه جویی در هزینه های دیگری چون تهیه پلیت های چاپ انجام می‌شوند، در تیراژهای کم تعداد جبران پذیر است. چاپ دیجیتال امکان چاپ سریع پس از تقاضا در تیراژ کم را فراهم آورده و امکان تغییر طرح و محتویات آن در هر برگ چاپی را در اختیار می‌گذارد. همچنین در چاپ دیجیتال صرفه جویی در نیروی انسانی و توان رو به گسترش ماشین های چاپ دیجیتال در بالا بردن کیفیت چاپ، پایین آمدن هزینه تمام شده چاپ هر برگ چاپی و بالا رفتن تیراژ در چاپ دیجیتال به این معناست که چاپ دیجیتال در حال رقابت با چاپ افست و حتی پیشی گرفتن از آن می باشد. منظور از چاپ دیجیتال در بازار، چاپ تونری به وسیله ی انواع چاپگرهای لیزری حرفه ای روی انواع کاغذ می باشد.

در چاپ دیجیتال که در آن دستگاه چاپ به یک کامپیوتر متصل می شود، کامپیوتری که اطلاعات مورد نظر برای چاپ شامل تصاویر و متن و غیره را به دستگاه چاپ دیجیتال فرستاده بعد دستگاه چاپ دیجیتال آنها را چاپ می کند. پس دستگاه چاپ دیجیتال دستگاهی است که به کامپیوتر متصل و اطلاعات را از آن دریافت می کند، مثل پرینترها. نکته قابل توجه این که در روش های رایج هم از فن آوری دیجیتال استفاده می شود اما به معنای وصل بودن آن ها به کامپیوتر به معنای دریافت تمام اطلاعات قابل چاپ نیست. مثلا در چاپ افست ما برای تهیه ی فیلم و زینک و … از فن آوری دیجیتال استفاده می کنیم در ضمن ممکن است یک سری کنترل کننده دیجیتالی در ماشین چاپ باشد ولی این ها یک ارتباط غیر مستقیم است و می توان گفت استفاده غیر مستقیم از فن آوری دیجیتال می باشد. زمانی به یک دستگاه چاپ، چاپ دیجیتال گفته می شود که آن دستگاه اطلاعات را بصورت دیجیتالی و مستقیم دریافت کرده و آن را چاپ کند. دستگاه های چاپ دیجیتال هم دارای انواع مختلفی هستند و دارای تکنولوژی های متنوع می باشند، مثلا پرینتر جوهر افشان، چاپ لیزری در اندازه ها و ابعاد و کارایی های خاص خود، بزرگ و کوچک و همه به یک کامپیوتر وصل هستند.

 

تفاوت های اساسی چاپ دیجیتال با دیگر روشهای چاپ

چاپ دیجیتال با چاپ افست و لتر پرس تفاوت های اساسی دارد که از جمله این تفاوت‌ها :

 • با حذف مراحل پیش از چاپ( لیتوگرافی)، فرآیند چاپ دیجیتال کوتاه تر می باشد.
 • در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپی هزینه ثابت است.
 • در چاپ دیجیتال مواد باطله مثل: کاغذ و مواد شیمیایی کمتر می شود چون لازم به رسیدن به رنگ یا تنظیمات موقع چاپ نیست.
 • در چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می توانید فایل متفاوتی را چاپ کنید چرا که در این روش از پلیت استفاده نخواهد شد.

 

کاربردهای چاپ دیجیتال

 • چاپ در تیراژ محدود: در چاپ دیجیتال به دلیل حذف پلیت و چاپ مستقیم از کامپیوتر به روی سطح چاپی و امکان کالیبراسیون دستگاه امکان چاپ در تیراژ پایین حتی یک نسخه با هزینه کم وجود دارد به همین دلیل این روش چاپ دیجیتال برای مصارفی مثل تهیه نمونه و یا چاپ محصولات کم تعداد و سریع کاربرد زیادی دارد. یک چاپگر دیجیتال برای چاپ میلیون ها برگ ساخته نشده است، بلکه باید بتواند در طول مدت زمان عمر خود، نهایتاً هزاران برگ چاپ کند، که البته این کار را خیلی خوب انجام می دهد. بنابراین با توجه به هزینه تمام شده و سرعت کار، چاپ دیجیتال برای چاپ در تیراژ محدود عملیاتی و به صرفه می باشد. البته از سال ۲۰۱۰ فناوری های جدیدی در چاپ دیجیتال بکار گرفته شده که با استفاده از تکنولوژی نانو در جوهر چاپی و همچنین تغییر سیستم پاشش جوهر، دستگاه های دیجیتال جوهر افشان توانستند بسیاری از محدودیت ها را در زمینه سرعت و هزینه تولید از بین ببرند.
 • چاپ شخصی شده: در چاپ دیجیتال با وجود امکان چاپ در تیراژ محدود شما می توانید هر کدام از سطح چاپی خود را متفاوت با سطوح چاپی قبلی چاپ کنید. مثلأ: می توان کارت تبریک‌های شخصی شده با تصاویر متفاوت یا کارت پرسنلی با طرح های متفاوت از هم را در هر دور به چاپ برسانیم. بخصوص این قابلیت به ما امکان چاپ اطلاعات متغیری خواهد داد. این بدین معناست که می توانیم در هر سطح چاپ خود اطلاعات متفاوتی را چاپ کنیم.

 

پلات فضای داخلی

پلات فتوگلاسه

انواع چاپ :

چاپ مسطح Letter Press، چاپ افست (ورقی – رول)، چاپ سیلک، چاپ هلیو، چاپ صنعتی Pad Printer، چاپ دیجیتال و چاپ فلکسو

در چاپ لارج (فرمت فضای داخلی)، برای چاپ پوستر هایی در ابعاد بزرگ تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و طول نامحدود مورد استفاده قرار می گیرد. از چاپ لارج فرمت برای چاپ پوسترهای نمایشگاهی و تبلیغاتی حتی در تیراژ یک نسخه و با سرعت بالا جهت استند های نمایشگاهی و استفاده در مکان هایی که به طور کلی فاصله دید کمی وجود دارد مثل غرفه و دفاتر استفاده می شود. در چاپ لارج فرمت امکان چاپ روی انواع کاغذ مثل: انواع کوتد، فتوگلاسه، ترانسپارنت، بوم، بنر، وینیل و… وجود دارد.

در برخی از دستگاه های چاپ لارج فرمت از جوهر uv ضد اشعه استفاده می کنند که از فواید آن: مقاومت و پایداری و ثبات رنگ در برابر نور است. فایلها باید CMYK و با فرمتهای Tiff ,Pdf ,Eps باشند. برای محافظت و ماندگاری بیشتر پوسترهای چاپی آن ها را از انواع لمینیت مات، براق و بافت دار می کنند.

 

چاپ دیجیتال و مزایای آن:

 • چاپ اطلاعات متغیر (Variable Data Printing): چاپ اطلاعات متغیر از بزرگ‌ترین امکاناتی است که یک جریان کاملا دیجیتال می تواند در اختیار رساند. زمانی که هر صفحه وارد مرحله چاپ می شود، یک کامپیوتر به چاپگر می گوید چگونه اطلاعاتی را که به صورت بیت وارد چاپگر شده‌ است خروجی بگیرد. نه کامپیوتر و نه دستگاه چاپ به اینکه بیت‌ها شبه یکدیگر هستند یا خیر اهمیت نمی دهد. در نتیجه به وسیله یک پایگاه اطلاعات (Data Base) می توان در هر برگ چاپ محتویات متنی و حتی تصویری متفاوت از برگ دیگر به چاپ رساند. به گفته پروفسور فرانک رومانو استاد انستیتوی تکنولوژی روچستر: «چاپ دیجیتال خدمات جنبی می آورد. خدمات جدیدی نظیر پایگاه داده‌رسانی، ارسال اطلاعات شخصی سازی شده جز ارزش‌های افزوده هستند و به همین دلایل است که روند رشد فرایندهای سنتی کند شده و به عکس چاپ دیجیتال رو به پیشرفت است.»
 • سفارشی ساختن (Customization): چاپ دیجیتال این امکان را ایجاد می کند که سفارش چاپ مشتری درست بر اساس نیازها و علایق وی تولید شود. این بدین معناست که به عنوان مثال شما می توانید کتابی را برای فردی طبق سلیقه و با نام و مشخصات وی در صفحه تقدیم، تولید کرده و به او اهدا کنید.
 • مدت زمان آماده‌سازی کوتاه (Short Startup): از آنجا که هیچ تصویر فیزیکی تا بعد از خروج هر صفحه از دستگاه چاپ وجود ندارد، نیاز به آماده‌سازی نیز وجود نخواهد داشت. به عبارت دیگر آماده‌سازی در دستگاه دیجیتال زمانی اتفاق می افتد که کامپیوتر یک فایل را برای کپی ارسال می کند. زیرا تنها در آن زمان مشخص خواهد شد که دستگاه خروجی، هر پیکسل فایل را در کجایی سطح چاپی به چاپ خواهد رساند. باقی مراحل به قدم قبلی یعنی آماده‌سازی فایل و تنظیمات انجام شده روی آن بستگی خواهد داشت.
 • کاربری آسان ماشین‌های چاپ: در حالی که برای کار با ماشین افست نیاز به یک اپراتور با تجربه و ماهر است تا بتوانیم کاری با کیفیت به چاپ برسانیم، پای ماشین چاپ دیجیتال، نقش اپراتور چندان تاثیرگذار به نظر نمی رسد. اینکه تصویری را کمی پررنگ‌تر یا کم‌رنگ‌تر چاپ کنیم، ورق‌های چاپ شده قبلی را با بعدی ها مقایسه کنیم، در روش دیجیتال هیچ‌ کدام بر روی ماشین چاپ انجام نمی شود. بلکه همه این ملاحظات باید در مرحله پیش از چاپ دیجیتال که همان آماده‌سازی فایل است انجام پذیرد. البته این موضوع چاپ دیجیتال را از تجربه بی نیاز نمی‌سازد ولی نکته محسوس در این میان آن است که تکنولوژی چاپ دیجیتال، چاپ را از حالت بسیار تخصصی خارج ساخته و مشتری نهایی کار چاپی را بیشتر در امور چاپ دخیل ساخته و به چهره چاپ عمومیت بخشیده است.

 

فرآیند چاپ دیجیتال:

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال با چاپ های لیتوگرافی و چاپ افست، فلکسو، گراور، یا لترپرس در عدم استفاده آن ها از پلیت های چاپی می باشد.

از رایج ترین چاپگرها، چاپگرهای جوهرافشان و لیزری هستند که تونر را بر روی انواع سطوح مانند: کاغذ، کاغذ عکاسی، کنواس یا بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و … چاپ می کنند. در بیشتر فرآیندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر مانند شیوه های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند، بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می گیرد و در برخی سیستم ها امکانی برای تثبیت فایل چاپ شده بر روی سطح چاپی از مواد پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی انجام می گیرد استفاده می شود.

 

قابلیت‌های منحصر به فرد چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال به طور اساسی با روش‌های چاپ دیگر مانند افست، فلکسو و گراور متفاوت است. این تفاوت از زمانی آغاز می شود که محمل یا واسطه چاپی در این شیوه حذف شده و تشکیل تصویر برای هر نوبت چاپ، مستقل از نوبت قبلی و بعدی خود انجام می شود. حذف واسطه‌های چاپی علاوه بر کاهش هزینه و زمان آماده‌سازی، مفهوم و قابلیت‌های جدیدی برای چاپ دیجیتال ایجاد می کند که به طور عمده در روش‌های دیگر موجود نیست.
در چاپ‌های تیراژ بالا، چاپ عرفی (Conventional) محمل چاپی تولید می شود و کپی های متعددی از آن نمونه و مشابه هم چاپ و برای ایجاد تصاویر مختلف یا تغییرات آن به محمل‌های چاپی جدید نیاز دارد. لازم به ذکر است که در روش دیجیتال بعد از تهیه فایل چاپی و چاپ آن برای کپی کردن نمونه بعدی، تمام کار نیاز به بازسازی دوباره دارد که به چاپ برسد. پس ایجاد تغییرات در کپی جدید امکان‌پذیر می باشد. قابلیت‌های چاپ دیجیتال با دیدگاه چاپ‌های عرفی و پرتیراژ متفاوت است که می تواند مکمل این روش‌ها باشد.

 

چاپ دیجیتال

دیجیتال پرینت

انواع چاپ دیجیتال بر اساس ابعاد سطح چاپی

انواع چاپ دیجیتال را می­ توان از نقطه نظر ابعاد سطح چاپ شونده به سه دسته تقسیم نمود:

 • چاپ دیجیتال فرمت متوسط (medium format): حداکثر ابعاد کارهای چاپی A3+ یعنی ۳۳*۴۸ سانتی متر خواهد بود. چاپ دیجیتال در این ابعاد، به شیوه‌های لیزری (تونری)، جوهرافشان و نوری قابل انجام است که بخش عمده‌ای از سفارشات چاپی دیجیتال مانند چاپ کارت ویزیت، بروشور، کاتالوگ، لفاف­های بسته­ بندی، لیبل، عکس، چاپ روی سطوح مختلف و غیره را در برمی گیرد.
 • چاپ دیجیتال فرمت بزرگ (Large Format): ابعاد چاپ در این دسته از A3+ تا عرض ۱۵۰ سانتی متر را شامل می­ شود که مانند چاپ‌های فرمت متوسط، به شیوه‌های دیجیتال لیزری (تونری)، جوهرافشان یا نوری انجام می­ شود. مورد کاربرد این دسته در سفارشاتی مانند پوستر است که تا عرض ۱۵۰ سانتیمتر و اغلب برای مصارف فضای داخلی (Indoor) به کار می رود.
 • چاپ دیجیتال فرمت عریض (wide format): ابعاد چاپ در این گروه از عرض ۱۵۰ سانتیمتر تا عرض ۵۰۰ سانتیمتر را شامل می شود که به دلیل بزرگ بودن ابعاد، این سفارشات بیشتر برای مصارف فضای باز (outdoor) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین موارد چاپی این دسته در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید و آب مقاوم هستند.

 

گستردگی و تنوع در ابعاد و سطوح چاپی:

چاپ دیجیتال و به ویژه روش جوهرافشان تنها شیوه‌ای است که قابلیت چاپ در ابعاد بسیار عریض با کیفیت‌های بالا برای مخاطب ایجاد می کند. تنوع و گستردگی ابعاد چاپی به این شیوه از قابلیت‌ چاپ لیبل‌های کوچک در صنعت بسته‌بندی تا انواع متنوع کتاب و بروشور در اندازه‌های مختلف همچنین اعلان‌های عریض تبلیغاتی فضای باز را شامل می شود. از نقطه‌نظر جنس سطح چاپی نیز این شیوه مجموعه وسیعی از انواع کاغذها، به صورت رول و ورق در گرماژهای مختلف، انواع فلکسی، بنر، پارچه و … را برای چاپ به شیوه‌های گوناگون دیجیتال پدید می آورند.
در واقع هیچ شکل دیگری از چاپ تا این حد انعطاف‌پذیر و قابل تغییر نیست. بخشی از انعطاف‌پذیری چاپ دیجیتال ناشی از این واقعیت است که می تواند با دستگاه‌های مختلف موجود در بازار خروجی داشته باشد. سفارش‌دهنده محصول چاپی می تواند از شیوه چاپ لیزری برای شخصی سازی کارت‌ها و بروشورهایش استفاده می کند. در همان حال مخاطبی دیگر، برای تولید اعلان‌ چند متری می تواند شیوه جوهرافشان را برگزیند. به دلیل این تنوع لازم است برای به کارگیری روش‌های مناسب هر سفارش، تفاوت‌های میان این شیوه‌ها و نقاط ضعف و قوت هر کدام را شناخت و از قابلیت‌های آنها در راستای اجرای طرح‌های مختلف استفاده جست.

از نقطه‌نظری دیگر چاپکارانی که سعی می کنند راهکارهای دیجیتال را به کار بندند از مزیت صرفه‌جویی در هزینه‌ها برخوردار می شوند. علاوه بر آن طیف وسیعی از محصولات چاپی را نیز می توان با انتخاب‌های عدیده همراه ساخت. همچنین چاپ دیجیتال این امکان را فراهم می آورد تا فقط آنچه را که لازم است به چاپ برساند و بدین طریق از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

 

پلاتر اپسون دای

پلاتر چاپ کوتد

 

انواع روش­های چاپ دیجیتال

شیوه‌های چاپی که از تکنولوژی دیجیتال بهره می برند بسیار متنوع و در صنایع مختلف گسترده است. اما به طور کلی انواع روش‌های چاپ دیجیتال بر اساس نوع و تکنولوژی دیجیتال مورد استفاده در آنها، به گروه‌های اصلی زیر تقسیم می شوند:

 

روش جوهرافشان:

در مجموعه روش‌های چاپ دیجیتال، شیوه جوهرافشان آشناترین و با کیفیت‌ترین این شیوه‌ها به شمار می رود. ماشین‌آلات این شیوه از تنوع بالایی برخوردار بوده و از انواع پرینترهای رومیزی تا ابعاد عریض ۵ متر را شامل می شوند. نحوه کار سیستم جوهرافشان به این صورت است که اطلاعات دیجیتال را توسط مرکب‌های مایع به طور مستقیم روی کاغذ می نشاند. از آنجا که در این تکنولوژی نیازی به محمل میانی برای انتقال تصاویر نیست و مرکب بطور مستقیم توسط یک هد روی سطح چاپی انتقال می یابد، این روش به عنوان اصیل‌ترین روش چاپ دیجیتال (تکنولوژی دیجیتال تا آخرین مرحله قبل از انتقال مرکب روی سطح، به کار گرفته شده است) محسوب می شود. نازل رنگ‌پاش این دستگاه به طور کامل دیجیتالی عمل کرده و تنها از دو فرمان بپاش و نپاش پیروی می کند در نتیجه عوامل تاثیرگذار روی کیفیت چاپی به حداقل خود یعنی، نوع و جنس کاغذ همچنین شرایط اقلیمی موجود کاهش می یابد. به همین جهت است که خروجی چاپ به روش جوهرافشان بیشتر از سایر شیوه‌های چاپی که عوامل مختلفی روی کیفیت چاپ آنها تاثیرگذار است، قابل کنترل و نزدیک به استانداردهای مد نظر است. از آنجا که سرعت چاپ در این شیوه پایین است، امکان به کارگیری این شیوه در تیراژهای بالا موجود نیست. با این حال تولیدکنندگان دستگاه‌های دیجیتال، آینده درخشانی را برای روش جوهرافشان پیش‌بینی می کنند. مهم‌ترین فن‌آوری‌های چاپ دیجیتال جوهرافشان، سیستم‌های پیوسته (Continues tone) و سیستم‌های جوهرافشان با پاشش مرکب بر اساس تقاضا (Drop on Demand) است.

 

روش الکتروفتوگرافی:

در این شیوه از دو نوع مرکب جامد پودری (تونر) یا مایع (شیوه دیجیتال مرکبی) استفاده می شود.

۱-روش تونری: اساس این شیوه از طریق باردار کردن درام چرخانی توسط شعاع نور لیزر، تشکیل تصویر به وسیله مرکب‌های پودری با نام تونر که قابلیت باردار شدن دارند و ذوب شدن این تونرها روی سطح کاغذ، شکل می گیرد. این مراحل را می تواند در ۵ بخش تصویرنگاری، مرکب‌زنی، انتقال تونر، تثبیت تونر و پاکسازی درام، خلاصه کرد. سیستم‌های تونری قادرند با سرعتی بالاتر از سیستم‌های جوهرافشان، تصاویری را که از ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ به وجود می آیند ایجاد کنند. اگر چه این روش به اندازه روش جوهرافشان دیجیتالی نشده است و واسطه‌های متعدد آنالوگ بین مخزن رنگ و سطوح چاپی وجود دارد ولی به واسطه سرعت بالا، مصارف صنعتی پیدا کرده و از کارآمدترین سیستم‌های چاپ دیجیتال به ویژه در ابعاد متوسط (Medium Format) به شمار می آید. این دستگاه‌ها درترکیب با یک اسکنر به عنوان دستگاه‌های کپی یا لیزری برای عموم شناخته شده‌اند.

۲- روش دیجیتال مرکبی: این شیوه که به جای پودر رنگ (تونر) از مرکب‌های رنگی استفاده می کند، برای کارهای پرتیراژ کاربرد مناسبی دارد. خروجی این دستگاه‌ها دارای کیفیت بسیار بالایی است ولی پیچیدگی تکنولوژی در این نوع دستگاه‌ها باعث شده است که از گستردگی سیستم‌های تونری برخوردار نباشند. این تکنولوژی سال‌ها، تنها در اختیار کمپانی Indigo قرار داشت، پس از آن فعالیت‌های بسیاری که برای گسترش آن صورت گرفت، ولی محدودیت اصلی این دستگاه‌ها، قیمت بالای آن و همچنین ابعاد کار چاپی است که از SRA3 بالاتر نرفته است. از دیگر مزایای منحصر به فرد این پرنیترها می توان به امکان استفاده از رنگ‌های اسپات (Spot) به صورت کانال‌های رنگی مجزا و یا چاپ ۶ رنگ HI-FI اشاره کرد.

 

روش دیجیتال نوری یا پرتوی

از دیگر شیوه‌های پرکاربرد چاپ دیجیتال، چاپ نوری است. در این روش تصویر مورد نظر را از طریق تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای ویژه و حساس به نور (مشابه کاغذ عکاسی) ایجاد کرده و پس از مرحله ظهور، تثبیت می نمایند. دستگاه‌های این شیوه که به Photo Lab معروفند، در لابراتورهای عکاسی کاربرد فراوان داشته و از کیفیت چاپی بسیار بالایی برخوردارند. در این شیوه سرمایه‌گذاری اولیه (شامل هزینه دستگاه) بالا بوده ولی هزینه چاپ به نسبت کیفیت بسیار خوب آن، مناسب است. هم‌ اکنون دستگاه‌های نوری با کیفیتی در ابعاد بسیار بزرگ ورقی ۱۵۰*۱۵۰ سانتیمتر و نیز رول به عرض ۹۰ سانتیمتر تولید شده است. از مشکلات اصلی این دستگاه‌ها، دو مرحله‌ای بودن چاپ و ظهور است که در دستگاه‌های امروزی به صورت اتوماتیک در داخل دستگاه انجام می شود. داروهای ظهور نیز هماند شیوه‌های چاپ عکس، بسته به میزان مصرف بایستی هر چند یکبار تعویض شود.

 

روش چاپ (Direct Imaging)

به ماشین‌هایی اطلاق می­ شود که محمل چاپی در درون آنها ایجاد شده و از جانب شرکت‌های پرس‌تک و هایدلبرگ به آنها نام DI نهاده شده است. این ماشین‌ها در واقع چاپگرهای افستی هستند که سیستم تهیه پلیت در دل آنها جاسازی شده است. سیستم تهیه پلیت در این چاپگرها درست مشابه تهیه پلیت در پیش از چاپ افست به روش دیجیتال (کامپیوتر به پلیت) است. کلیه عملیات چاپ در این دستگاه‌ها به صورت اتوماتیک انجام شده و تنها از طریق کامپیوتر راهبری می شود. اطلاعات ورودی به چاپگر به صورت فایل کامپیوتری است. به دلیل وجود همین واسطه تصویری، استفاده از این روش برای چاپ‌هایی با تیراژ کم مقرون به صرفه نبوده و برای چاپ تک برگ (برخلاف سایر روش‌های چاپ دیجیتال) کاملا غیراقتصادی است. در این شیوه همچون روش‌های قبلی، نمی توان از قابلیت‌های منحصر به فرد چاپ دیجیتال مانند چاپ اطلاعات متغیر استفاده کرد (محمل چاپی ثابتی مانند پلیت برای کل سفارش وجود دارد) در عین حال امکان استفاده از کاغذهای چاپ به روش افست وجود دارد.

 

روش حرارتی (Thermal)

در این شیوه که از کاغذ حساس به حرارت استفاده می شود، حرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس­های حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ حساس، ایجاد رنگ و تصویر می کند. استفاده از این شیوه در دستگاه‌های کوچک تک رنگ مرسوم است که متداول‌ترین آنها دستگاه‌هایی فکس می باشند. گفتنی است استفاده عمومی از روش حرارتی به دلیل جایگزینی روش‌های نوین روز به روز رو به کاهش است.

 

روش تصعید رنگ (Dye-Sublimation)

این شیوه که از کیفیت و سرعت مناسبی برخوردار است از درون چاپ حرارتی زاده شده است. در این دستگاه‌ها مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار دارد که پرتوهای گوناگون مانند لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی،‌ رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار کرده و بر روی کاغذ ثبت می کند. کیفیت چاپی مطلوب این شیوه، استفاده از آن را در لابراتوارهای عکاسی به منظور چاپ عکس متداول کرده است. ابعاد چاپی به طور معمول کوچک‌ است و اگر چه قیمت‌های اولیه این دستگاه‌ها بالا نیست ولی هزینه تمام شده این روش چاپ به دلیل مواد مصرفی (سلفون‌های رنگی گران قیمت) بالا است. در این روش امکان چاپ روی کاغذهای متنوع وجود داشته و در گذشته از آن برای چاپ پوسترهای تبلیغاتی فضای باز، در تیراژ و ابعاد متوسط استفاده بسیاری شده است.

 

مارکرهای لیزری

از شیوه‌های چاپ دیجیتال که بیشترین کاربرد را در صنایع تولیدی محصولات مختلف دارد، دستگاه‌های مارکر لیزری است. این دستگاه‌ها به دلیل استفاده کاربردی که برای درج اطلاعات روی خط تولید محصولات، روزبه‌روز کاربرد بیشتر در صنایع می یابند. در مارکرهای لیزری اشعه لیزر با سوزاندن و حرارت، تصویر را بر روی سطح مورد نظر ایجاد می کند. این دستگاه‌ها از سرعت بالایی برخوردار بوده و هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بالایی را طلب می کنند.

 

چاپ دیجیتال با فینیشر

چاپ لیزری

برش و خط تا در چاپ دیجیتال

صحافی در حال حاضر جزء لاینفک فرایند چاپ شده است. و برش و خط تا نیز جزء جدا ناپذیر فرایند صحافی هستند. برش تقریبا در تمام کارهای چاپی انجام می گیرد. کارهایی مانند کارت ویزیت، بروشور و …. تماما نیازمند برش و آماده سازی هستند. خط تا باعث جلوه بیشتر کارها و سهولت در تا کردن در صفحات تا شدنی به خصوص در کارهای سلفون شده یا لمینت شده و همچنین باعث افزایش عمر کارمی گردد.خط تا در روند بسته بندی و نگهداری نیز باعث کاهش حجم این فرایند می شود. چیزی که مهم تر از ماهیت خود برش و خط تا جلوه می کند، کنار هم بودن این امکانات در یک مجموعه است که زمان آماده سازی را تا حد چشم گیری کاهش می دهد

گروه چاپ و تبلیغات طرح و نقش با بیش از 18 سال سابقه در زمینه چاپ و تبلیغات، با تکیه بر افراد متخصص و ماشین آلات مدرن و با ارائه سرویس های جامع تبلیغات و چاپ قادر است ایده ها و خواسته های تجاری شما را به صورتی عملیاتی پیاده سازی نماید. باعث افتخار ما خواهد بود تا بتوانیم مجری و مشاور در زمینه  رشد و پیشرفت تجاری شما باشیم. جهت مشاوره با کارشناسان ما لطفا تماس حاصل فرمایید.

 این مقاله زیر مجموعه خدمات چاپچاپ دیجیتالچاپ فضای خارجیچاپ فضای داخلی می باشد.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 کلمات کلیدی: گروه چاپ و تبلیغات طرح و نقش، صنعت چاپ، چاپ، چاپخانه، چاپ دیجیتال، چاپ افست، پرس دیجیتال، چاپ صفحه، چاپگر لیزری، چاپ لارج فرمت، چاپ جوهرافشان، پلیت، انواع چاپ، چاپ اطلاعات متغییر، چاپ سفارشی، محمل چاپ، سطح چاپ، چاپ الکتروفتوگرافی، چاپ دیجیتال نوری، چاپ حرارتی، چاپ تصغید رنگ، مارکر لیزری