انواع کاغذ و متریال های آن

کاغذ دیواری   روکش چاپ   کاغذ انجیلی  

تولید خمیر کاغذ تحریر

برای تولید خمیر شمیایی این نوع کاغذ از چوب پهن برگان و سوزنی برگان استفاده می شوند. از ویژگی های منحصر بفرد این خمیر کاغذ میتوان به روشنایی بالا، مقاومت زیاد و  قابل بایگانی بودن کاغذ اشاره کرد.

در فناوری جدی نیز از خمیر مکانیکی که از صنوبر یا سپیدار ساخته شده است استفاده میشود. هنگامی که از خمیر شیمیایی کاغذ استفاده شود ماده ی دیگری به نام کربنات کلسیم به عنوان اصلی ترین ماده پر کننده برای آنکه بتوان کاغذ را در طولانی مدت بایگانی کرد استفاده میشود. اگر از این مواد پرکننده و پهن برگان به مقدار بیشتری استفاده شود موجب میشود که مراحل شکل گیری کاغذ به سهولت انجام شود.

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغذ گلاسه مرغوب ترین نوع کاغذ استو ویژگی هایی همچون دو رو با سطحی صاف و هموار و مقاومت زیاد این نوع کاغذ را متمایز میکند. کاغد گلاسه با پوشش صاف بهترین نوع کاغذ انذود شده میباشد. معمولا در صنایع چاپ از کاغذگلاسه بیشتر از کاغذ تحریر استفاده میشود که از دلایل آن میتوان به جذب یکنواخت جوهر اشاره کرد.

انواع کاغذ گلاسه

 1. مات
 2. براق
 3. یک رو
 4. دو رو

از کاغذ گلاسه برای چاب های نفیس، مجلات، کارت ویزیت، برخی از کتب و… استفاده میشود.

نحوه تشخیص مرغوبیت کاغذ گلاسه چگونه است ؟

مرغوبیت کاغذ گلاسه را با توجه به کیفیت مواد به کار رفته در ساخت آن و همچنین مواد مصرفی در اندود کردن سطح آن و مقدار پرداخت انجام شده که به وسیله نوردهای مخصوص در مرحله پایانی بر روی آن انجام می شود، درجه بندی می کنند.

با توجه به شناخت خمیر شیمایی و مکانیکی در بخش کاغذ تحریر میتوان گفت که هرچه خمیر شیمایی به کار رفته در تولید کاغذ تحری بالاتر باشد، به کاغذ های گلاسه معروف میشوند. در برخی از موارد برای تهیه کاغذ گلاسه ارزان از خمیر مکانیکی در تولید خمیر کاغذ استفاده میشود. مبدا تولید کنندگان خمیر کتد پیر معمولا چین، اندونزی ، مالزی و کره جنوبی است. 

کاغذ گلاسه مات (Matt Coated Paper)

پس از استفبال اهالی چاپ از کاغذگلاسه ، تقاضا برای کاغذ گلاسه مات افزایش پیدا کرد. برای تهیه و تولید کاغذ گلاسه مات در پوشش سطح این کاغذ از خاک چینی استفاده می کنند که باعث صافی سطح و بهبود جذب جوهر می شود. برای تولید کاغذ گلاسه مات اندود شده حجم زیادی از خاک چینی و کربنات کلسیم استفاده میشود.

کیفیت چاپ این کاغذ بسته به حجم مواد اولیه به کار رفته محاسبه میگردد. از اسامی دیگر کاغذ گلاسه مات میتوان به ساتن، مخمل و یا ابریشم اشاره کرد. چرا برای تولید کاغذ گلاسه مات از مرکب چینی استفاده میشود؟زیرا باعث صافی سطح و بهبود جذب مرکب می شود. 

آیا کاغذ مات میتواند جایگزین مناسب چاپ به جای کاغذ گلاسه شود؟اگر بخواهیم سطحی به این پرسش پاسخ دهیم میتوان گفت بله. اما با نگاه دقیق تر و بررسی ویژگی های کاغذ گلاسه با کاغد گلاسه مات در میابیم که کاغذ گلایه مات با وجود محبوبیت آن می تواند مشکلاتی را در  چاپ بوجود آورد که این مسأله در رابطه با ضعیف بودن قدرت آن در مقابل سایش است. کاغذ مات به نظر صاف و نرم است ولی در حقیقت در مقایسه با کاغذ گلاسه بسیار خشن و زبر است. به همین علت، در موقع چاپ و با قرار گرفتن دو برگ از آن بر روی یکدیگر خاصیت سایش و سمباده ای پیدا می کند که پس از خشک شدن مرکب بر روی آن باعث سایش و پدید آمدن علائم ناخواسته و مالیده شدن مرکب بر روی کاغذ می شود. 

کاغذبالکی یا بالک

كاغذبالكی نوعی کاغذ مكانيكال حجیم شده می باشد  با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد می تواند در کاربردهای مختلف جایگزین کاغذ تحریر (UnCoatedWood- free Paper) و کاغذ گلاسه (Art Coated Paper) قرار بگیرد.در تولید این کاغذ کيفيت خمیر از اهمیت زیادی برخوردار میباشد.

کاغذ و مقوای پشت طوسی یا پشت سفید

اگر شما با نام این نوع کاغذ و مقوا آشنا نباشید، قطعا با ذکر موارد مصرف آن این نوع کاغذ و مقوا را به خاطر می آورید.

کاغذ و مقوای پشت سفید : مقوایی بازیافتی با گراماژ های متفاوت که یک طرف آن سفید است.

کاغذ و مقوای پشت طوسی : مقوای پشت طوسی یا دوبلکس از ورقه های مقوا به صورت دو لايه و توسط یک لایه مرطوب دیگر به یکدیگر چسبانده می شود به دست می آید.

مقوای پشت طوسی نسبت به مقوای پشت سفید از کیفیت چاپ بالاتری برخورددار است.

موارد مصرف

 • صنایع شوینده و بهداشتی انواع پودر
 • جعبه کفش
 •  جعبه دستمال کاغذ
 • جعبه شیرینی
 •  جعبه کبریت
 • جعبه خمیر دندان
 •  

کاغذ و مقوای کرافت

یک نوع دیگر از کاغذ و مقوا های با کیفیت کاغذ کرافت است که از سولفات خمیر پالپ تهیه میشود. کاغذ و مقوای کرافت دارای مقاومت بسیار بالایی است. مقوای کرافت انواع متنوعی دارد. مقوای کرافت معمولا بارنگ سفید یا قهوه ای تولید میشود. از موارد مصرف آن میتوان به بسته بندی، چاپ جعبه، چاپ کارتن، پاکت و ساک دستی کرافت اشاره کرد.

کاغذ گلاسه

 کاغذ روزنامه (News Paper)

همانطور که از اسم این نوع کاغذ پیداست برای چاپ روزنامه به کار میرود. این نوع کاغذ ، کاغذی ارزان قیمت به شکل رول یا ورق است. کاغذ روزنامه قدرت جذب بالا برای جوهر برای چاپ روزنامه دارد، که برای چاپ از با ماشین افست و لترپرس استفاده میشود و ارزان ترین کاغذ چاپی است.

یکی دیگر از موارد مصرف کاغذ روزنامه ای علاوه بر چاپ روزنامه، طراحی است. این کاغذ ابزاری مناسبی برای طراحی با زغال یا مداد شمعی است. گراماژ این کاغذ از 60 تا 250 گرم متوع میباشد. خمیر کاغذ روزنامه ای بیشتر از خمیر مکانیکی تهیه شده و میزان خمیر شمیایی به کار رفته در آن کمتر میباشد. یکی از معایب کاغذ روزنامه ای این است که بر خلاف کاغذ تحریر و کاغذ گلاسه به دلیل استفاده از خمیرمکانیکی در حجم بالا با قرار گرفتن در مقابل نور و تابش خورشید به سرعت تغییر رنگ می دهد. 

کاغذ مکانیکی (Mechanical Printing)

کاغذ مکانیکی تهیه شده از خمیر مکانیکی است و در مقایشه با کاغذ روزنامه ای از کیفیت بالاتری برخوددار است زیرا درصدی خمیر شیمیایی به کار رفته در آن در مقایسه با کاغذ روزنامه ای بیشتر است. برای اینکه کیفیت کاغذ را بالا ببرند از درصد بیشتر خمیر شیمایی استفاده میکنند. در واقع کاهش یا افزایش خمیر شیمایی راهی برای کنترل کیفیت کاغذ است.

در واقع در برخی موارد از کاغذ مکانیکی مرغوب به جای کاغذ تحریر ارزان استفاده میشود ولی مشکلی که به وجود می آید این است که وجود خمیر مکانیکی موجب تغییر رنگ کاغذ میشود که در کاغذ های تحریر با کیفیت شاهد این موضوع نبودیم.یک نوع دیگری از کاغذ مکانیکی وجود دارد که کاغذ مکانیکی با سطح بسیار صاف (سوپر کلندر) Mechanical Sc printing نامیده میشود.

کاغذ شیمیایی (Wood Free Printing)

کاغذ Wood Free بدون تهیه و تولید خمیر مکانیکی تهیه میشود و از خمیر چوب شیمیایی تولید میشود. در واقع جداسازی سلولز از لیگنین چوب است. کاغذ تولید شده از این مواد از رنگ عالی و کیفیت بسیار بالایی برخورددار است. این نوع کاغذ از کاغذ با خمیر مکانیکی قوی تر و محکم تر است.

از کاغذ شیمیایی برای چاپ و تولید انواع محصولات با کیفیت بالا، مثل چاپ بروشور و چاپ کتاب و انواع کارهای چاپی تجاری استفاده می شود. گراماژ این کاغذ معمولا بین 60 تا 135 گرم است.

کاغذ انجیلی (Bible Paper)

علت نامگذاری این کاغذ به نام کاغذ انجیلی این است که کاغذ های کتاب مقدس انجیل از این نوع کاغذ تامین میشود.این نوع کاغذ کاغذی بسیار نازک و سفید رنگ است و برای چاپ کتاب هایی با برگه های زیاد استفاده میگردد. این نوع کاغذ برای نوشتن اصلا مناسب نیست زیرا مواد معدنی به کار رفته در آن زیاد است. خمیر این کاغذ از نوع شیمیایی است ولی از کیفیت بالایی برخورددار نیست.

کاغذ شیمیایی آنتیک فشرده (Antique Wove WoodFree)

در گذشته کاغذ هایی که با ماشین ساخته میشد ولی شبیه کاغذ های دست ساز بود را آنتیک میگفتند. ولی امروزه به کاغذ هایی با زیر دست خوب و سطح زبر کاغذ آنتیک گفته میشود. از این نوع کاغذ برای کتاب های نازک استفاده میشود چون حجم خود کاغذ بالا است. آنتیک فشرده نسبت به کاغذ شیمیایی آنتیک فشرده از کیفیت بالاتری برخوددار است. گراماژ این نوع کاغذ بین 70 تا 90 گرم است. 

کاغذ کارتریج(Cartridge)

کاغذ کارتریج از نظر ویژگی های ظاهری شبیه کاغذ آنتیک فشرده میباشد، که از انواع آن برای چاپ و رسم استفاده می شود. کاغذ نسبتا سختی است که از خمیر چوب با الیاف کوتاه ساخته می شود و گراماژ آن بین ۶۰ تا ۱۷۰ گرم و بالاتر است.

کاغذپوستر

کاغذ آفست (Offset Printing)

کاغذ آفست به صوزت انحصاری برای چاپ لیتوگرافی شده است و از کاغذ کارتریج کمی سفید تر است. بهترین نوع کاغذهای افست را در ماشین کاغذ سازی مجهز به دو توری آبکش، تولید می کنند.

کاغذ پوستر (MG Poster)

کاغذ پوستر دارای ویژگی جالبی است . یک طرف این کاغذ دارای سطحی صاف و براق و از طرف دیگر سطحی زبر و خشن دارد. سطح براق این کاغذ در کارخانه انجام میشود. از کاغذ های MG برای موارد بسته بندی و کارهای تزئینی استفاده میشود. گراماژ این کاغذ بین 70 تا 170 گرم متغییر است. معروف ترین نوع آن که برای چاپ مصرف می شود، در جهان به نام كاغذ پوستر معروف است ، که سطح براق آن را چاپ کرده و از طرف زبر و خشن آن به منظور چسباندن پوستر بر روی تابلو استفاده می کنند.

کاغذ دفاتر حسابداری (Ledger Paper)

کاغذ دفاتر حسابداری از نوع کاغذ تحریر است که همانطور که از نامش پیداست برای دفاتر حسابداری استفاده میشود. رنگ این کاغذ آبی روشن است و بدون پوشش گلاسه تولید میشود و گراماژ آن معمولا بین 85 تا 120 گرم است.

کاغذ جلد (Cover Paper)

معمولاً این کاغذها از نوع ضخیم و با قابلیت تاشدن تهیه می شود. کاغذ جلد به شکل ساده و یا با سطح برجسته تهیه می شود و به نام شمیز معروف است.

کاغذ سربرگ و چند نسخه ای (Bank & Bonds)

کاغذ سربرگ کاغذی مات است که برای مصارف کارهای تایپی استفاده میشود. اگر نوع مرغوب این کاغذ را بخواهید  مقداری پارچه در خمیر آن تضافه میکنند و در پرداخت نهایی آن آب نقش نیز زده می شود. این نوع کاغذ به کاغذ کرم رنگ ساده مشهور و معروف است.

کاغذ فتوکپی (Duplicators)

همانطور که از نام این کاغذ پیداست، این کاغذ برای دستگاه های پرینت و کپی مورد استفاده قرار میگیرد. این کاغذ در انواع رنگ ها و سفید تولید میشود و گراماژ آن بین 70 تا 80 گرم است.

کاغذ خودکپی یا کاربن لس (Carbonless)

کاغذ خودکپی در انواع سفید و رنگی تولید میشود، که با پوشش مخصوصی می توانند نقش هایی به رنگ سیاه و آبی را در زمان وارد شدن فشار بر روی آنها به کاغذ زیری منتقل کنند. کاغذ خودکپی به صورت ورق یا رول است.

کاغذ مارک

کاغذ واتر مارک ( Water Mark Paper)

در کاغذهایی که با ماشین آلات  تولید میشوند، آب نقش کاغذ را با وارد آوردن فشار به سطح کاغذ در حال عبور از روی توری سیمی که طرح موردنظر بر روی آن قرار گرفته است ایجاد می کنند.

از آب نقش کاغذ برای شناسایی کاغذ ساخته شده به وسیله کارخانه های مختلف نیز استفاده می شود. کارخانه های کاغذسازی از آب نقش های مختلف در تولیدات خود استفاده می کنند. در بعضی از موارد نیز بر اساس نیاز مشتری از آب نقش خاصی در تولید کاغذ استفاده می شود. آرم مخصوص و یا نشانه یک شرکت را می توان در کاغذهای تحریر آن ایجاد نمود.

کاغذ چسب (Gummed Paper)

این کاغذ با چسب هایی که در اثر آب فعال می شوند، اندود شده است و در انواع مختلفی عرضه می شود که شامل کاغذ گلاسه، کاغذ کرومو و کاغذ رنگی است،این کاغذ به شکل ورق یا رول عرضه می شود.

کاغذ کالک

اگر در زمینه هنر، معماری، طراحی یا مهندسی فعالیت کرده باشید، احتمالا با کاغذ کالک آشنا هستید. این نوع کاغذ، بسیار نازک بوده و برای ترسیم طرح‌ها به‌خصوص لبه‌های یک طرح به کار می‌روند. کاغذ کالک از الیاف پنبه و سلولز ساخته شده که برای شفاف و نازک‌تر کردن آن، کاغذها با دستگاه‌های مخصوص می‌کوبند تا هوای میان ذرات، به طور کامل خارج شود.

کاغذ باند

یکی از مهم‌ترین و البته معروف‌ترین کاربردهای کاغذ باند، در صنعت تولید اوراق بهادار یا همان پول و چک است. این دسته از کاغذها از استحکام و وزن بیشتری به نسبت کاغذهای معمولی برخوردار بوده و بافت سخت‌تری دارند. متداول‌ترین کاغذ‌های باند دارای وزن 60، 75 و 90 گرم بر مترمربع را دارند.

کاغذ کارت پستال

این نوع کاغذ، دارای وزن متوسطی بوده و بافتی مانند مقوا دارد. کاغذ کارت پستال بیشتر برای تولید انواع کارت‌ها از جمله کاری، تولد، جشن‌ها و.. استفاده می‌شود، چراکه از جنس محکمی برخوردار بوده و وزن مناسبی دارد. همچنین کاغذ‌های کارت پستال از کاغذ کارتن کلفت‌تر و از کاغذ چاپ نازک‌تر است که همین موضوع آن را به انتخابی مناسب برای ارسال می  باشد.

۷. کاغذ دستمال کاغذی

یکی دیگر از کاربردی‌ترین کاغذهایی که در اطراف وجود دارد، دستمال کاغذی‌ست که می‌توان گفت امروز زندگی بدون آن امکان‌پذیر نیست. از جمله دلایلی که این نوع کاغذ را برای مصارف مختلف محبوب کرده است، می‌توان به وزن، ضخامت، میزان انعطاف‌پذیری و میزان جذب آن اشاره کرد. دستمال‌های کاغذی در واقع از خمیر چوب مخصوص کاغذ سازی، آب و مواد شیمیایی ساخته شده و به دلیل توانمندی در تمیز کردن هر دو مواد مرطوب و خشک، به کاغذی کاربردی تبدیل شده است.

۸. کاغذ کپی

این نوع کاغذ بیشتر برای استفاده در اداره‌ها و برای دستگاه‌های پرینتر،‌ فکس، فتوکپی و… ساخته شده است. کاغذ کپی در واقع به همان کاغذهایی گفته می‌شود که ما به صورت روزانه در خانه، محل کار یا دانشگاه از آن‌ها استفاده می‌کنیم و آن‌ها را با اندازه‌شان که ممکن است A4، A3 و… باشد می‌شناسیم. کاغذهای کپی به دلیل داشتن وزن و ضخامت مناسب، انتخابی عالی برای کارهای روزمره ما هستند.

۹. کاغذ عکاسی

از دیگر انواع کاغذ موجود در بازار، کاغذ‌های عکاسی هستند که برای بیشتر برای چاپ عکس به کار می‌روند. این نوع کاغذ دارای شفافیت بالایی بوده و ضخامت زیادی نیز دارد. البته امروزه به دلیل دوربین باکیفیت موبایل‌ها، عکس‌های فیزیکی نیز رو به منسوخ شدن هستند. با این حال تعداد بسیاری از افراد علاقه دارند منزل خود را از تابلوهای عکس پر کنند و خاطرات خود را به تصویر بکشند.

کاغذ پوستی

۱۰. کاغذ کرافت

یکی دیگر از کاغذهای محبوب در میان مردم، کاغذ کرافت یا کاهی‌ست که برای بسیاری از افراد حسی نوستالژی و قدیمی را به دنبال دارد. این دسته از کاغذها، سبک‌تر از کاغذهای چاپی و کپی بوده و همچنین استحکام بیشتری دارد. رنگ کاغذهای کرافت سفید نبوده و معمولا در رنگ قهوه‌ای، نسکافه‌ای، کرمی تولید و عرضه می‌شود که به همین دلیل برای برخی مصارف مناسب نیست. این دسته از کاغذ‌ها برای تولید پاکت‌های بسته‌بندی و پاکت نامه نیز کاربرد دارد.

۱۱. کاغذ پوستی

اگر تابه‌حال شیرینی‌پزی کرده یا در معماری و مهندسی سررشته داشته باشید، احتمالا با کاغذهای پوستی آشنایی دارید. این دسته از کاغذها دارای ضخامت بسیار کمی بوده و بافت نرم و لطیفی دارند. کاغذهای پوستی در آشپزخانه برای مواردی به کار می‌روند که می‌خواهید شیرینی یا غذای شما به ظرف نچسبد. همچنین برای طرح زدن، سیاه‌قلم و خوشنویسی نیز از کاغذهای پوستی که نیمه‌شفاف هستند استفاده می‌شود.

۱۲. کاغذ یونومات 

این دسته از کاغذها، در محیط‌های روزمره، کاربردی نداشته و تنها برای پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌شوند. به همین دلیل ممکن است تا به‌حال با آن برخورد نداشته باشید. کاغذ یونومات دارای سه نوع گلاسه، متالیک و لاستر است که همگی برای جذب جوهر، ساخته شده‌اند.

امروزه در صنعت چاپ، بسته ‌بندی و تبلیغات از انواع کاغذ استفاده می‌شود. در بین کاغذها برخی از آنها مانند کاغذهای کپی، کاغذهای مخصوص چاپ و تحریر، کاغذ روزنامه، کاغذ گلاسه و غیره بیشترین کاربرد را به صورت روزمره دارند. تنوع کاغذها معمولا انتخاب آنها را دشوار می‌سازد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم کاغذی را انتخاب کنید که برای هدفتان مناسب‌تر بوده و از ویژگی های مورد نیاز شما برخوردار باشد.

گروه چاپ و تبلیغات طرح و نقش (هنر مدرن) با بیش از 20 سال سابقه در زمینه چاپ و تبلیغات، با تکیه بر افراد متخصص و ماشین آلات مدرن و با ارائه سرویس های جامع تبلیغات و چاپ قادر است ایده ها وخواسته های تجاری شما را به صورتی عملیاتی پیاده سازی نماید. باعث افتخار ما خواهد بود تا بتوانیم مجری و مشاور در زمینه رشد و پیشرفت تجاری شما باشیم. جهت مشاوره با کارشناسان ما لطفا تماس حاصل فرمایید.


این مقاله زیر مجموعه خدمات چاپ /چاپ دیجیتال می باشد.


کلمات کلیدی: کاغذچاپ، کاغذ یونومات، کاغذپوستی، کاغذکرافت، کاغذ واتر مارک، کاغذ پوستی، کاغذ کپی، کاغذ چسب، کاغذ روزنامه، جوهر افشان، کاغذ افست، مشاوره و تبلیغات، کاغذ جلد کاتریج، کاغذ جلد، کاغذ، انواع چاپ، انواع کاغذ، یونومات، کرافت، تبلیغاتی، چاپ برچسب های تبلیغاتی، بازاریابی، طراحی غرفه نمایشگاه، نمایشگاه تجاری، غرفه سازی، نمایشگاه بین المللی تهران.